Jak się ubrać

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym wydarzeniem dla prawie każdej osoby, także z tego powodu – pod względem stroju, w jakim należy na nią przyjść. Czy wystarczy marynarka i spodnie, czy może potrzeba czegoś więcej? Jaką bluzkę wybrać? Jaki makijaż i w jakim stopniu jest odpowiedni na rozmowę kwalifikacyjną? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule. Jeśli nie masz pojęcia, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie przeczytaj poniższe teksty, w których omówimy podstawowe wskazówki i porady wraz z konkretnymi przykładami strojów na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Jak odpowiednio ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

jak się nie ubierać na rozmowę kwalifikacyjnąPierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej (nawet jeśli ludzie często się do tego nie przyznają) jest bardzo ważne.

Kontakt i kilka pierwszych sekund, które następują między Tobą a potencjalnym pracodawcą, mogą stworzyć atmosferę, w jakiej będzie przebiegać rozmowa kwalifikacyjna, a co najważniejsze, pracodawca może wyrobić sobie o Tobie pewną opinię, czy tego chce, czy nie.

Dlatego ważne jest, aby od samego początku zaprezentować się jako osoba, którą warto zatrudnić. Twój wygląd i kilka innych czynników również mają wpływ na sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pierwszym z nich jest z pewnością etykieta, czyli to, co powinieneś/możesz, a czego zdecydowanie nie powinieneś zakładać na rozmowę kwalifikacyjną. Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać.

Innym czynnikiem jest na przykład kolor ubrania, ponieważ może on wyrażać to, kim jesteś.

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest dress-code, czyli sposób ubierania się określony przez charakter firmy, do której aplikujesz.

Celem dress-code’u jest to, aby Twój wygląd odpowiadał stanowisku, o które chcesz się ubiegać i abyś swoim wyglądem mógł reprezentować potencjalną firmę (i pracodawcę).

Kolory ubrań na rozmowę kwalifikacyjną

Może Cię to zaskoczy, ale kolory Twoich ubrań mogą wiele o Tobie powiedzieć.

Oczywiście należy na to spojrzeć w ten sposób, że nie planujesz teraz błyszczeć na rozmowie kwalifikacyjnej w niesamowitym jaskrawym t-shircie i jaskrawoczerwonych spodniach. Z pewnością zapamiętają Cię w ten sposób, ale też nigdzie nie zatrudnią Cię w takim stroju.

Jaki wzór ubrania założyć na rozmowę o pracę

Jeśli chodzi o wzory na ubraniach, najlepiej będzie, jeśli na rozmowę kwalifikacyjną nie założysz niczego, co może mieć charakterystyczne wzory. Postaw na coś klasycznego, skromnego, dostojnego i niedopowiedzianego. Zastanawiasz się, w jakim kolorze ubrań powinieneś pójść na rozmowę kwalifikacyjną?

czarny garnitur na rozmowę kwalifikacyjnąCzarny kolor

To absolutny klasyk, z którym nie sposób się pomylić.

Czerń, marynarka lub spodnie wyglądają dobrze praktycznie na każdym, stanowiąc wyraz pewnej godności, konserwatyzmu i autorytetu.

Nie przesadzaj jednak z czernią (w końcu nie przebierasz się na pogrzeb) i uzupełnij ją innymi kolorami, np. biało-szarą koszulą.

Kolor niebieski

Kolor niebieski jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ nie jest ani wyrazisty, ani nudny czy niepozorny, a mimo to osoba w granatowej marynarce jest w pewnym sensie obiektem przyciągającym wzrok.

Jeśli Twoim celem jest przede wszystkim wzbudzenie zaufania u pracodawcy, to kolor granatowy lub morski jest dla Ciebie odpowiedni.

Kolor brązowy

Brązowy kolor nadaje raczej przyjemną i uspokajającą atmosferę.

Jeśli jesteś osobą, która nie wie, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, wypróbuj kolor brązowy – nada on Twojemu wyglądowi nieagresywny charakter.

Kolor szary

W przypadku tego koloru zdecydowanie należy połączyć go z czymś innym. Szary wygląda bardzo dobrze, ale w przypadku czystej szarości może wyglądać nieco zbyt subtelnie.

Jeśli jednak połączy się go z innym kolorem, może emanować pewnego rodzaju umiejętnościami i potencjałem.

Kolor biały

Ten kolor jest bardziej odpowiedni jako uzupełnienie w połączeniu z innymi kolorami wymienionymi powyżej. Nie oznacza to, że nie jest to dobry wybór, w końcu biały t-shirt lub bluzka sprawią, że będziesz wyglądać dość szczerze i uczciwie, ale w przypadku dużej ilości bieli możesz „krzyczeć”, że tak powiem, na potencjalnego pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie powinieneś się popełnić błędu ubierając te kolory, wystarczy, że zaangażujesz trochę wyobraźni, a od razu wrażenie o Tobie podniesie się o kilka poziomów.

Najlepiej nie używać takich kolorów, jak czerwony, pomarańczowy czy żółty, ponieważ prawie niewyobrażalne jest połączenie ich z innymi kolorami na rozmowie kwalifikacyjnej w jakikolwiek przyzwoity sposób.

Kilka podstawowych zasad dotyczących ubioru na rozmowę kwalifikacyjną

Chociaż nigdzie nie jest napisane wprost: „na rozmowę kwalifikacyjną musisz założyć to i to, a tego i tego zdecydowanie nie wolno ci założyć”, istnieją pewne niepisane zasady, według których potencjalny pracodawca może ocenić ciebie lub to, co chciałbyś założyć.

Czego nie należy zakładać na rozmowę kwalifikacyjną

  • Nawet jeśli w lecie jest gorąco, nie zapominaj, że na rozmowę kwalifikacyjną nie powinieneś zakładać szortów, podkoszulki ani, nie daj Boże, sandałów czy klapek.
  • Niestaranny wygląd, zbyt mocny makijaż lub nieodpowiednio wypielęgnowane paznokcie to również kryteria, które mogą zadecydować o Twoim losie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
  • Nakrycia głowy nie są zbyt odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną, a już na pewno nie kapelusze, czapki i podobne bzdury.
  • Dżinsy/jeansy – są po prostu tabu, zakazane, po prostu nie!
  • Podarte dżinsy zostaw w domu na inną okazję
  • T-shirty z wzorami, napisami i zdjęciami powinny być noszone na festiwal, koncert, ale zdecydowanie nie na rozmowę kwalifikacyjną
  • Zdecydowanie unikaj wszelkich prowokacyjnych ubrań, zbyt erotycznych stylizacji, spódniczek mini i głębokich dekoltów.

Co możesz ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

  • instrukcje dotyczące właściwego ubioruCzystość i higiena powinny być dla Ciebie oczywistością
  • Właściwa pielęgnacja jest podstawą dobrego wyglądu
  • Zamiast ubierać się w odważne i ekstrawaganckie ubrania, zaufaj klasycznemu stylowi ubierania się
  • Ubranie powinno pasować do stanowiska, o które się ubiegasz, oraz do rodzaju firmy, do której chcesz się dostać
  • Uważaj na biżuterię, wystarczą małe dodatki, ale nie noś ich zbyt wiele.
  • Dążenie do prostoty, a nie do skomplikowania
  • Wybieraj ubrania, w których czujesz się komfortowo nawet w pozycji siedzącej

Co kobieta powinna założyć na rozmowę kwalifikacyjną

  • Na rozmowę kwalifikacyjną wybierz kombinację sukienek, żakiet lub po prostu bluzkę lub sweter.
  • W żadnym wypadku nie powinno się nosić niczego z dużym dekoltem
  • Zapomnij o prześwitującej odzieży lub odkrywających elementach stroju
  • Wybierz odpowiednią długość spódnicy, aby nie wyglądać zbyt prowokacyjnie.
  • Sukienki bez rękawów powinny być uzupełnione np. żakietem.
  • Jeśli chodzi o buty, zaleca się noszenie ładnych butów na obcasie.
  • W wyjątkowych przypadkach nie musisz zakładać rajstop w gorące dni.
  • Makijaż, podobnie jak biżuteria, powinien być prosty i stonowany.

Co mężczyzna powinien założyć na rozmowę kwalifikacyjną

  • Koszula, garnitur i krawat to klasyka, nie można się z nimi wygłupić (ale nie używaj niczego we wzory)
  • Wybieraj stonowane i ciemne kolory
  • Krawat nie zawsze jest konieczny
  • W przypadku butów zaleca się (jak i w innych przypadkach) stosowanie ciemnych kolorów – czarnych lub brązowych, w zależności od całości stroju.
  • Nie należy zakładać skarpetek do kostek na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Żadnych szortów, krótkich spodenek, ani innych spodenek itp.

odzież męska i rozmowa kwalifikacyjna

Kultura firmy i dress-code

Dużo zależy od tego, w jakiej firmie i w jakim zawodzie chcesz pracować. Czy jest to praca w banku lub instytucji?

Czy chcesz zajmować stanowisko kierownicze, czy chcesz pracować pod kimś? Czy jest to praca w firmie informatycznej, praca w mediach społecznościowych, czy może coś innego? Dlatego niezwykle ważne jest, aby najpierw przyjrzeć się i zbadać profil firmy, czym się zajmuje, jaki jest jej duch, jaka jest kultura firmy itp.

Musisz także wziąć pod uwagę, że Twój strój będzie odzwierciedlał to, kim jesteś, kim chcesz być i ujawni coś o Tobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jakie ubrania należy założyć na rozmowę kwalifikacyjną w różnych sektorach rynku pracy?

Styl smart casual przyda się, gdy będziesz chciał ubiegać się o pracę w branży multimedialnej. Może to być praca w agencjach informacyjnych, firmach PPC, a nawet w dziale obsługi klienta.

Kobietom zaleca się klasyczne ciemne spodnie w połączeniu z bluzką.

Oczywiście, nie pomylisz się zakładając koszulę, spódnicę czy nawet sukienkę. Chodzi o to, aby wyglądać ładnie i przyzwoicie. Jeśli chodzi o obuwie, zaleca się stosowanie balerin lub czółenek.

Mężczyznom zaleca się, aby na rozmowę do tego typu prac zakładali marynarkę, koszulę i spodnie w ciemnym kolorze.

Styl business casual na rozmowę kwalifikacyjną

Styl business casual jest przeznaczony do pracy w instytucjach publicznych, biurach, na stanowiskach asystenckich lub w przedstawicielstwach sklepów czy instytucji edukacyjnych.

Do tego typu stylizacji kobietom zaleca się noszenie takich części garderoby, jak garsonka, spódnica, koszula, sweter, ale także np. żakiet. Kolory powinny być utrzymane raczej w ciemniejszych odcieniach w połączeniu z bielą.

Z kolei mężczyźni powinni starać się wybierać takie stroje, jak klasyczna koszula z długim rękawem, klasyczna marynarka, świat i zamknięte buty. Obowiązuje również zasada łączenia ciemnych kolorów z prostszymi wzorami.

Formalny wygląd biznesowy ma zastosowanie głównie na stanowiskach, gdzie chodzi o funkcje kierownicze i zarządcze, w instytucjach finansowych itp. Kobietom na tych stanowiskach zdecydowanie radzi się sięgnąć po garsonkę lub sukienkę typu sheath.

Zdecydowanie nie zakładaj na rozmowę kwalifikacyjną niczego jaskrawego, wybierz raczej ciemne i stonowane kolory.  Mężczyźni muszą wyglądać zdecydowanie i dostojnie, dlatego powinni nosić krawat, koszulę, marynarkę i spodnie – krótko mówiąc, klasykę.

TAROZ.pl

Redakcja TAROZ.pl składa się z zespołu autorów, którzy starają się pisać jak najlepsze artykuły, które mogą pomóc w codziennych czynnościach i problemach. Aktywnie interesujemy się różnymi trendami i stylami w świecie mody, odzieży, środków czystości i indywidualnych marek modowych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button