Jak się ubrać

Jak się ubrać na narty biegowe?

Ostatnio wiele osób zdecydowało się dać szansę nartom biegowym, ew. biegom narciarskim. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie doceniają oni pogody panującej na zewnątrz lub nie mają żadnego doświadczenia w bieganiu na nartach. W tym artykule omówimy zatem kilka podstawowych wskazówek i porad, które pomogą Ci odpowiednio ubrać się do narciarstwa biegowego. Szkoda byłoby przecież już na samym początku narazić się na uszczerbek na zdrowiu w postaci przeziębienia.

Jak się ubrać na narty biegowe

W co dokładnie należy się ubrać na bieganie na nartach?

Istnieje wiele rodzajów odzieży do narciarstwa biegowego, które są wykonane z różnych materiałów, takich jak poliester, bawełna, wełna owcza i inne. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, ale najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze odzieży, jest to, by mieć na sobie coś, co skutecznie odprowadza pot od ciała.

Istnieją dwa sposoby patrzenia na odzież przeznaczoną do narciarstwa biegowego – wielowarstwowo poprzez nakładanie wielu sztuk odzieży na siebie i kompleksowo poprzez zakładanie specjalnej wielowarstwowej odzieży termicznej.

Niektórzy eksperci zalecają noszenie kilku warstw odzieży na sobie, począwszy od kilku koszulek termicznych, poprzez bluzę termiczną, aż po kurtkę termiczną. To samo dotyczy bielizny, czyli skarpet termicznych i elastycznych spodni.

W przypadku tego rodzaju odzieży ważne jest, aby „oddychała”, utrzymywała ciepło i nie powodowała nadmiernego pocenia się.

odzież do narciarstwa biegowego

Drugi pogląd na temat odzieży jest dokładnie odwrotny, tzn. mniej warstw odzieży, ponieważ w dzisiejszych czasach istnieją już ubrania, które same w sobie mają kilka warstw, więc nie ma potrzeby dodawania kolejnych warstw.

W co się ubrać na narty biegowe?

Bielizna termoaktywna powinna być podstawowym elementem ubioru każdego narciarza biegowego. Jest ona często stosowana jako najniższa, tj. pierwsza warstwa na ciele, ponieważ skutecznie odprowadza pot od ciała.

Drugą warstwą odzieży do biegania na nartach może być koszulka, kurtka lub nawet bluza. Jej zadaniem jest zarówno odprowadzanie potu z pierwszej warstwy, jak i ochrona przed zimnem i warunkami atmosferycznymi.

Druga warstwa jest często wykonana z polaru. Materiał ten jest bardzo miękki i jedwabisty oraz stanowi doskonały izolator cieplny. Kolejną zaletą jest to, że nie zatrzymuje wody.

narciarstwo biegowe i odzież

Zwłaszcza trzecia warstwa nie powinna przepuszczać wilgoci i musi być wyjątkowo odporna na zimno, wiatr i ewentualne uderzenia. Dlatego jako trzecią warstwę można nosić kurtkę wiatrówkę lub kurtkę softshellową. Dobrze jest również, gdy trzecia warstwa może odbijać promienie słoneczne, ponieważ w ten sposób nie będzie się ona zbytnio pocić i brudzić na słońcu.

W przypadku spodni obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku wyżej wymienionych warstw. Pierwsza warstwa ma za zadanie utrzymywać ciepło i odprowadzać pot, a druga chronić przed zimnem, wilgocią i wiatrem. Spodnie przeznaczone wyłącznie do biegania na nartach sięgają tylko do wysokości talii. 

Rękawice i czapka

W przypadku rękawic i czapki obowiązuje kilka zasad. Przede wszystkim powinny mieć kilka warstw i być bardzo odporne na zimno, wiatr i wilgoć.

Niektóre rękawice przeznaczone wyłącznie do biegania na nartach mają antypoślizgowy materiał, który ułatwia trzymanie kijków do nart biegowych.

Upewnij się, że rękawice są wytrzymałe i mocne, ale jednocześnie zapewniają pewne czucie, ponieważ będziesz musiał mocno trzymać kijki.

Buty do biegania na nartach

Wybierając buty do narciarstwa biegowego, powinieneś wybrać buty dobrej jakości i wygodne, ponieważ prawdopodobnie będziesz je nosić przez cały dzień.

Jeśli nie zachowasz ostrożności przy ich wyborze, oprócz \grożących ci bolesnych pęcherzy, istnieje też ryzyko, że szybko je zniszczysz i praktycznie nic nie zyskasz z wycieczki. Upewnij się, że but mocno trzyma stopę i sięga powyżej kostki.

Do butów dołączone są również odpowiednie skarpety, które nie powinny być zbyt grube, muszą dobrze wsuwać się w buty, a także chronić przed zimnem i wilgocią, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości skarpety termiczne.

Kilka wskazówek, jak ubrać się na narty biegowe

Zawsze zabieraj ze sobą kilka ubrań na zapas. Kiedy czekasz na autobus lub wracasz z nart biegowych do samochodu, lepiej zatrzymaj się na 5 minut i szybko zmień mokre ubrania do nart biegowych na suche. 

Pozwoli to uniknąć niechcianych przeziębień i od razu zapewni ciepło. Czekanie w mokrym ubraniu może znacznie obniżyć temperaturę ciała, co w niektórych przypadkach może być niebezpieczne.

Jeśli zamierzasz uprawiać ekstremalne biegi narciarskie, weź też ze sobą małą nerkę, aby szybko przebrać się z ubrań gdzieś pomiędzy ekstremalnym a wolnym biegiem na nartach.

jak się ubrać na narty biegowe

O tym, czy jesteś odpowiednio ubrany, dowiesz się po wyjściu z domu. Jeśli wychodzisz za drzwi i jest Ci jeszcze ciepło, to znaczy, że nie jesteś odpowiednio ubrany. Powinno być trochę chłodniej, ponieważ jeśli wyjdziesz na narty biegowe ubrany zbyt grubo, temperatura będzie tylko rosła, a ty będziesz się szybko pocił, co może prowadzić do poważnych chorób. Ta zasada dotyczy praktycznie każdego sportu zimowego, od biegania na nartach po ubrania do jazdy na nartach.

Dlatego należy ubierać się tak, aby nie było nam ani za ciepło, ani za zimno. Krótko mówiąc, na zewnątrz musi być trochę chłodniej.

Kiedy idziesz na narty biegowe, będziesz się rozgrzewać. Narciarstwo biegowe to świetna aktywność zarówno dla młodych ludzi, jak i seniorów. Dlatego należy się upewnić, że jest się odpowiednio przygotowanym do tej czynności i można ją często wykonywać bez wypadków, przeziębień itp.

TAROZ.pl

Redakcja TAROZ.pl składa się z zespołu autorów, którzy starają się pisać jak najlepsze artykuły, które mogą pomóc w codziennych czynnościach i problemach. Aktywnie interesujemy się różnymi trendami i stylami w świecie mody, odzieży, środków czystości i indywidualnych marek modowych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button