Jak się ubrać

Jak ubrać noworodka?

Odzież noworodkowa to praktycznie jeden wielki dylemat, ponieważ wybór odzieży zależy od takich rzeczy jak: potrzeby dziecka, pogoda na zewnątrz, temperatura wewnątrz – w pokoju, materiał i rodzaj ubioru – słowem, jest za dużo czynników, aby istniała jedna bezpośrednia instrukcja, jak ubierać noworodka. Należy jednak zdać sobie sprawę, że dziecko potrzebuje całej Twojej uwagi, ponieważ nawet nieprawidłowy dobór ubrań może mu zaszkodzić. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad i wskazówek orientacyjnych, które pomogą Ci ubrać noworodka adekwatnie do sytuacji, pogody i otoczenia.

Jak ubrać noworodka

Ubieranie dziecka odpowiednio do pory roku

Tak jak w zimie nosisz T-shirt, sweter, kurtkę, spodnie i szalik z czapką, tak Twoje dziecko także porzebuje nosić wiele warstw. Przede wszystkim należy zapewnić dziecku wysokiej jakości odzież, m.in. ciepłą czapkę i rękawiczki, aby utrzymać ciepło w chłodniejszych okresach roku.

ubrania dla noworodkaTo samo dotyczy reszty ubrań i akcesoriów, takich jak kocyk, szalik czy kurtka.

Mała wskazówka: nie zakrywaj ust noworodka chustą lub czymś podobnym, ponieważ w czasie zimnej pory z jego ust skraplałaby się para wodna, która mogłaby szybko zamarznąć i spowodować problemy zdrowotne noworodka.

Odwrotnie jest w okresie letnim i w ciepłe dni, kiedy trzeba uważać, aby nie zrobiło się trochę zimno lub gdy zacznie wiać silny wiatr lub padać deszcz.

Aby nie zniszczyć ubrania swojego dziecka w lecie, dopilnuj, aby nie pociło się w nim za bardzo, ponieważ jego skóra może uleć odparzeniu.

Podstawowe wytyczne dotyczące ubierania noworodka to:

  • Warstwy ubranek – zacznij od najdelikatniejszych i najcieńszych, aby skóra dziecka mogła oddychać i nie puchnąć, a następnie stopniowo (w razie potrzeby) dokładaj kolejne warstwy aż do tych najbardziej szorstkich.
  • Okrycie – zadbaj o to, aby noworodek był zakryty od stóp do głów ubraniami (oczywiście mówimy o różnych sytuacjach, szczególnie zimą, ale może to być również prawdą w lecie, kiedy chcesz okryć całe dziecko tak, aby było zakryte i nie spaliło się w bezpośrednim świetle słonecznym, ubierz mu wtedy cienkie warstwy odzieży).
  • Daszek nad wózkiem – spacerując nie zapomnij o górnej warstwie materiału nad wózkiem jako ochronie przed deszczem / wiatrem / mrozem.
  • Uważaj na foteliki samochodowe – jeśli chcesz wsadzić dziecko do samochodu, nie zakładaj mu zbyt dużo ubrań, ponieważ może być mu ciasno.
  • Uważaj na przegrzanie – zbyt duża ilość warstw odzieży może być szkodliwa.
  • Nie przesadzaj z kocykami – upewnij się, że Twoje dziecko nie ma kocyka w łóżeczku, bo może źle spać i za dużo się pocić.

Jak ubrać noworodka latem

Jeśli chodzi o ubranka dla noworodka w okresie letnim, należy wziąć pod uwagę zarówno temperaturę, jak i samo promieniowanie słoneczne. Postaraj się dobrać dla dziecka ubrania, które ochronią je przed promieniami słonecznymi.

Oznacza to, że powinien być ubrany raczej w jasnych kolorach (najlepiej biały). Powinnaś również wybierać ubrania, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby Twoje dziecko nie pociło się nadmiernie.

jak rozgrzać noworodka

W sklepach z odzieżą dla noworodków można znaleźć ubranka dla niemowląt, które chronią dziecko przed promieniami słonecznymi UV i zasadniczo spełniają tę samą funkcję, co filtr przeciwsłoneczny. Nie należy również zapominać o kapeluszu letnim, ewentualnie o czapce, która ochroni Twoje dziecko przed słońcem.

W upalne, słoneczne dni należy zawsze starać się wyjąć dziecko z wózka, umieścić je w cieniu i sprawdzić, czy nie poci się nadmiernie, ewent. czy ma odpowiednią temperaturę.

Możesz dowiedzieć się, czy dziecko nosi odpowiednie ubrania na lato, sprawdzając jego ciało, główkę i kark pod kątem potu.

Wystarczy dotknąć ubrania, a od razu dowiesz się, czy jest mokre, czy wilgotne. Następnie dobrze jest rozebrać maluszka i schłodzić wodą na nóżkach, rączkach i karku.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziesz musiała również przebrać dziecko, ponieważ noszenie mokrej odzieży jest dla dziecka bardzo niewygodne, a dodatkowo możesz spowodować u niego pewne problemy zdrowotne, jeśli będzie nosić mokre ubrania przez długi czas.

Ubranka dla noworodków w okresie letnim

noworodek i ubraniaZazwyczaj u dzieci stosowana jest metoda „na cebulkę”, tj. załóż dziecku o jedną warstwę więcej niż dorosłemu. Jednak w upalne lato ta metoda oczywiście nie wchodzi w rachubę. Zwykle dziecku wystarczy tylko jedna warstwa odzieży.

Sama odzież powinna być wykonana z bawełny, ponieważ materiał ten bardzo dobrze „oddycha”, jest delikatny, miękki i nie podrażnia skóry dziecka.

Należy również wziąć pod uwagę ekologiczność materiału, na pewno nie chcesz ubierać dziecka w letnie ubrania, które zawierają pestycydy, niezdrowe barwniki i tym podobne.

Jeśli masz dziecko w wózku podczas letniego spaceru, nie zakładaj mu czapki na głowę, zwykle nie jest to potrzebne, ale jeśli chcesz czymś zakryć głowę, użyj czapki z bardzo cienkiej bawełny.

Ubranka dla dziecka na letnią noc

Gorące letnie noce mogą porządnie dać się dziecku we znaki. Przede wszystkim stwórz idealne warunki do spania dla noworodka, czyli utrzymuj komfortową temperaturę w pomieszczeniu i zostawiaj otwarte okno na noc. Oczywiście uważaj, aby w pokoju dziecka nie było powiewu wiatru.

Jeśli chodzi o ubranka na noc, wystarczą miękka cienka piżama i cienki kocyk, nie dawaj mu żadnych szorstkich kocyków, kołder ani niczego w tym rodzaju. Ważne jest, aby noworodek nie przegrzewał się przez noc i miał w sobie wystarczającą ilość płynów.

Pozostawienie dziecka w szorstkich ubraniach i pod szorstkimi kocami może być niebezpieczne. Ile warstw ubrać lub jaki rodzaj kocyka wybrać dla dziecka, zależy od tego, jak dziecko poradzi sobie z letnimi nocami i wysokimi temperaturami latem.

Letnie ubrania dla noworodka w samochodzie

Podróżowanie z dzieckiem samochodem latem może być niebezpieczne. Staraj się jeździć z dzieckiem w samochodzie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce zachodzi i nie jest tak bardzo gorąco.

ubieranie noworodka latem

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj noworodka w samochodzie bez opieki, ponieważ temperatura w samochodzie może bardzo wzrosnąć ze względu na temperaturę zewnętrzną i bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które zagrażają Twojemu dziecku.

Jeśli chodzi o odzież, fotelik należy najpierw wyściełać letnią wyściółką dla noworodków, ponieważ wszystkie foteliki są wykonane ze sztucznych materiałów i nie oddychają, ew. zwiększają wydalanie potu.

Szyby samochodowe opłaca się zasłonić zasłonami, dzięki czemu ochronisz dziecko przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Pamiętaj, aby dobrze przewietrzyć samochód, aby nie było w nim dusznego powietrza.

Jak ubrać noworodka zimą

W przypadku noworodków obowiązuje zasada ubierania na cebulkę, co oznacza, że ​​zimą ubierasz noworodka o jedną warstwę więcej niż u osoby dorosłej. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że każde dziecko jest trochę inne i może mieć inne standardy ubierania się. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że Twoje dziecko się nie przeziębi.

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy maluchowi nie jest zimno, jest dotknięcie jego pleców, rączek, karku, które powinny być ciepłe i suche. Paradoksalnie należy również liczyć się z wysoką temperaturą w okresie zimowym, gdyż może to powodować pocenie się dziecka, co jest bardzo niebezpieczne.

Gdy tylko zauważysz, że dziecko jest mokre i spocone, zmień jego ubranie na suche. Załóż swojemu noworodkowi raczej kilka cieńszych warstw niż kilka grubych. Zastanów się również nad praktycznością ubioru, ponieważ im starsze dziecko, tym bardziej się porusza, a ubieranie będzie dla Ciebie nieco bardziej skomplikowane.

Jakie materiały wybierać dla noworodka

zimowe ubrania dla noworodkówW przypadku każdego materiału, ew. tego, jak robione są ubrania dla noworodków, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: sposób produkcji (sprawdzić np. guziki na ubraniach, czy nie są źle uszyte, czy dziecko może je przez pomyłkę połknąć itp. .), zapach odzieży (niektóre części odzieży mogą nieprzyjemnie pachnieć fabrycznie), materiał produkcyjny (chemikalia).

Często można spotkać ubranka dla niemowląt, które są uszyte i zawierają substancje toksyczne, które mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą wywoływać u dziecka różnego rodzaju alergie, problemy skórne i tym podobne.

Najlepszym zimowym materiałem, jaki możesz nosić dla noworodka, jest w skrócie bawełna. Jest neutralna dla skóry dziecka i praktycznie nie sprawia dziecku problemów. Należy unikać odzieży wykonanej z materiałów i włókien sztucznych.

Kontrola temperatury ciała noworodka zimą

Każda matka musi nauczyć się dobierać odpowiednie ubrania dla noworodka, sprawdzając jego temperaturę, ew. czy dziecku nie jest za gorąco lub za zimno. To, że dziecko ma np. zimne dłonie, nie oznacza, że ​​ma niską temperaturę. Często zdarza się, że dziecko ma zimne rączki i stópki.

Aby właściwie sprawdzić temperaturę, sprawdź plecy, pas, klatkę piersiową i szyję dziecka. Jeśli części są ciepłe, oznacza to, że temperatura dziecka powinna być w porządku (drobna wskazówka: uważaj, aby nie kontrolować temperatury dziecka zimnymi rękami, ponieważ może to być bardzo nieprzyjemne dla dziecka).

Jeśli stwierdzisz, że temperatura ciała jest w porządku, ale dziecko nadal ma zimne rączki podczas sprawdzania temperatury, możesz założyć mu specjalne rękawiczki dla noworodka. W zimową noc możesz ubrać noworodka w piżamkę, która posiada fałdy, które ukrywają rączki maluszka, chroniąc je tym samym przed zimnem.

Ubranka dla dziecka na zimę

Ponieważ każde dziecko jest inne, to od Ciebie zależy, ile warstw mu założysz. Ważne, abyś chroniła je przed zimnem, a jednocześnie by dziecko czuło się komfortowo w swoich ubraniach. Czasami będziesz musiała wyposażyć dziecko w zimową wiatrówkę wraz z kocem i kolejną warstwą odzieży, innym razem nie będziesz potrzebować niczego poza kocem.

jak ubrać niemowlęJeśli chodzi o czapkę i szalik dla noworodka, lepiej kieruj się zmysłami. Sama przekonasz się, czy dziecku przyda się czapka i szalik. Oczywiście na ekstremalną zimę trzeba je w coś wyposażyć, ale w temperaturze pokojowej nie trzeba go ubierać na cebulkę.

Ponadto maluch często odnosi korzyści z kontaktu fizycznego, co oznacza, że ​​zamiast czapki można go również ogrzać. Dobierz chustę do sytuacji, pamiętaj, że szyja dziecka jest bardzo mała, więc nie musisz jej tak zakrywać, wystarczy zwykła chustka.

Buciki dla noworodków zazwyczaj nie są używane, ponieważ nadal nie mogą chodzić, a samo dziecko będzie je nieustannie zrzucać ze stópek.

Dlatego zamiast butów używaj pończoch i ciepłych skarpet lub możesz założyć do nich nawet delikatne kapciuszki.

Ubranka dla noworodka na zimowy spacer

Ty i Twoje dziecko powinniście regularnie chodzić na spacery każdego dnia, jeśli pozwala na to pogoda. Powinnaś nadal przestrzegać zasad, aby starać się zapewnić dziecku ciepło, ale nie powinno być mu zbyt gorąco, aby się nie pociło.

Jednocześnie należy ubrać noworodka tak, aby chronić go przed zimnym powietrzem, silnymi wiatrami itp.

Nosząc ze sobą dziecko w okresie zimowym, warto zainwestować w wiatrówkę dla niemowląt z zamkiem błyskawicznym, która zakrywa dziecko i utrzymuje temperaturę ciała na swoim miejscu. Jak więc ubrać noworodka zimą?

Możesz go ubrać np. tak (od pierwszej do ostatniej warstwy): pieluchy, śpiochy z długimi rękawami, kombinezon na zimę razem z czapką, rękawiczki, śliniak pod brodę.

W ekstremalne zimy lepiej dodać jedną dodatkową warstwę lub założyć mu ciepły sweter (mała wskazówka: upewnij się, że w tych wszystkich ubraniach będziesz mógł wsadzić dziecko do fotelika w samochodzie).

Co włożyć do wózka zimą?

Noworodkowi przyda się w zimie włożyć do wózka polarową kurtkę lub ciepły kocyk, który jest przeznaczony na zimę. Śpiwór dziecięcy jako taki jest świetnym izolatorem przed zimnem, a także może skutecznie wytrzymać silne mroźne wiatry.

dziecko i ubranie na zimę

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie jest tak ekstremalnie zimno i dziecko zaczyna się pocić. Wtedy zamiast śpiwora opłaca się zastosować koc zimowy, który można praktycznie wykorzystać w okresie jesienno-wiosennym.

Ponadto takie koce mają mechanizm zapinania, który można stosować nie tylko w wózku czy w samochodzie, lecz także na foteliku samochodowym, gdzie takim kocem można przykryć dziecko.

Jak ubrać noworodka na deszcz

O ile nie jest bardzo deszczowo, możesz zabrać noworodka na spacer nawet podczas lekkiej mżawki. Ubierz dziecko odpowiednio do temperatury na zewnątrz, umieść je w wózku i przykryj wózek płaszczem przeciwdeszczowym.

W przypadku starszych dzieci można założyć kurtkę przeciwdeszczową, a nawet założyć kalosze (jeśli potrafi samodzielnie chodzić). Nie zapomnij o wodoodpornych spodniach i kurtce z kapturem.

Kilka wskazówek, jak ubrać noworodka

ubranka dla niemowląt

Choć w internecie można znaleźć wiele porad, jak prawidłowo ubrać noworodka (a zdecydowanie nie należy ich odrzucać), to ostatecznie to Ty najlepiej będziesz wiedziała, w co powinnaś ubrać dziecko.

Wystarczy, że zdasz sobie sprawę z potrzeb dziecka, tego, co lubi, jakie jest otoczenie i warunki, a będziesz mogła lepiej ocenić, ile warstw ubioru i jakie ubrania powinnaś dla niego wybrać.

Pogoda, czy to latem, czy zimą, wyraźnie podpowie Ci, kiedy noworodka trzeba odpowiednio ubrać, a kiedy lepiej nie przesadzać z ubraniami, aby maluch nie zaczął się nadmiernie pocić.

TAROZ.pl

Redakcja TAROZ.pl składa się z zespołu autorów, którzy starają się pisać jak najlepsze artykuły, które mogą pomóc w codziennych czynnościach i problemach. Aktywnie interesujemy się różnymi trendami i stylami w świecie mody, odzieży, środków czystości i indywidualnych marek modowych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button