Jak się ubrać

Jak się ubrać na studniówkę?

Przyjęcie z okazji ukończenia szkoły – tzw. studniówka będzie wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników tego ważnego wydarzenia. Kobiety – absolwentki są już dorosłymi kobietami i mają przed sobą całe życie, mężczyźni – absolwenci powinni wykazywać pewne oznaki dojrzałości i oczywiście rodzice absolwentów chcą przyjść zobaczyć swoje dzieci i razem z nimi wyglądać godnie i dumnie. Problemem dla wszystkich tych grup jest jednak wybór odpowiednich ubrań. W co się ubrać na studniówkę? W tym artykule przygotowaliśmy kilka ciekawych wskazówek i porad, które pomogą Ci skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Jak się ubrać na studniówkę

W co się ubrać na studniówkę

Studniówka może być trudnym wydarzeniem zarówno dla samych maturzystów (mężczyzn i kobiet), jak i dla rodziców uczniów, ponieważ w każdej kategorii obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać.

Niezależnie od tego, czy jesteś matką czy ojcem maturzysty i przygotowujesz się do balu, czy też sam jesteś maturzystą i nie masz pojęcia, w co się ubrać, poniższe informacje powinny pomóc Ci lepiej zrozumieć, w co się ubrać na studniówkę (lub czego zdecydowanie nie powinieneś zakładać).

Sukienka na studniówkę dla dziewczyn

Dla młodych maturzystek studniówka może być trochę stresującym wydarzeniem: wybór odpowiednich butów, makijażu, torebki, a zwłaszcza sukienki – wszystko to wymaga uwagi i zastanowienia.

Przede wszystkim jednak pamiętaj, że to Twoja noc, to dla Ciebie i przede wszystkim Ty powinnaś się nią cieszyć. Przyjrzyjmy się jednak, jakie są możliwości wyboru stroju na studniówkę.

Sukienka to podstawa

maturzystki na studniówce

Sukienka na studniówkę to zasadniczo najważniejszy punkt programu i jeden z najtrudniejszych elementów wyposażenia studniówkowiczek.

Jaką sukienkę wybrać na studniówkę? Jakiej długości powinna być taka sukienka? Jakie kolory wybrać?

Wybór sukienki jest niezwykle skomplikowany dla większości kobiet biorących udział w balu, ale w zasadzie mogą one trzymać się kilku zasad:

Po pierwsze, należy dobrze przemyśleć, jaki motyw ma mieć sukienka. Następnie można zacząć dobierać kolory poszczególnych części garderoby.

Jeśli jeszcze nie zastanawiałaś się, jaką sukienkę założyć na studniówkę, to jest to najlepszy moment, aby zacząć przeglądać zdjęcia sukienek na instagramie, stronach poświęconych modzie itp.

Ponadto musisz mieć świadomość, że to, co widzisz na zdjęciu, może nie do końca odpowiadać Twoim wyobrażeniom, lub że sukienka, którą wybrałabyś wyłącznie na podstawie zdjęć, może na Ciebie nie pasować. Krój może nie pasować lub Twoja figura może nie pasować do wzoru, w którym sukienka została zaprojektowana.

Dlatego niezwykle ważne jest, abyś przymierzyła kilka opcji, które chciałabyś założyć na studniówkę.

Buty na studniówkę

Być może jedynym równie ważnym elementem jak sukienka na studniówkę są buty, które zakłada się do niej.

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze butów, takich jak: czy buty będą pasować do sukienki, czy kolory będą pasować, jak są ozdobione itp. Najlepsze połączenie uzyskasz, gdy będziesz mieć sukienkę, a potem będziesz mogła zobaczyć, jakie buty do niej dobrać.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, aby niepotrzebnie nie zakładać butów na zbyt wysokim obcasie, ponieważ prawdopodobnie będziesz w nich chodzić i tańczyć przez całą noc.

Małe baleriny lub trampki są już powszechnie noszone na niektórych studniówkach.

Ozdoby, biżuteria i dodatki na studniówkę

maturzyści i stroje maturalneChoć może się to wydawać mało prawdopodobne, biżuteria powinna być ostatnią rzeczą, o której myślisz. Oczywiście, ładne kolczyki i naszyjnik są jak najbardziej wskazane, ale nie należy przesadzać z ich ilością.

Lepiej jest, jeśli wybierzesz kilka konkretnych elementów biżuterii, które uzupełnią twój ogólny wygląd, niż odwrotnie – gdy jesteś cała obwieszona biżuterią.

W przypadku torebek jest to nawet bardziej nieistotne niż biżuteria, ponieważ torebka większość czasu spędzi przy stole na krześle, podczas gdy Ty będziesz tańczyć i bawić się.

Nie wybieraj niepotrzebnie zbyt dużej torebki, bo będziesz miała z nią po prostu za dużo do zrobienia. Wybierz raczej coś mniejszego i bardziej praktycznego – torebkę, w której schowasz niezbędne drobiazgi, a jej noszenie będzie łatwe i bezproblemowe.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że torebka na studniówkę powinna pasować do reszty stroju.

Makijaż i fryzury na studniówkę

Chociaż te dwie rzeczy nie są tak bardzo związane z wyborem ubrań, są to kluczowe akcesoria, które mogą poprawić lub całkowicie zepsuć ogólny wygląd i prezencję.

Postaraj się wybrać makijażystki, których praca najbardziej Ci się podoba i które mają doświadczenie w przygotowaniach do studniówki. Obecnie panuje moda na „make-up no-make-up”, w którym kobieta jest umalowana, ale jednocześnie wygląda jak „naturalna kobieta”.

Jeśli chodzi o fryzurę, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ w dużej mierze zależy ona od sukni i dodatków, które wybrałaś. Dopiero wtedy możesz zastanowić się, jaką fryzurę wybrać.

Możesz upiąć luźny lub zaczesany do tyłu kok, rozpuścić włosy lub, w zależności od studniówki, połączyć obie te metody (najpierw upinasz, a później rozpinasz).

Stroje studniówkowe dla maturzystów

Mężczyźni kończący szkołę mają nieco łatwiejszy wybór stroju na studniówkę niż ich koleżanki. Męski strój na studniówkę powinien być monochromatyczny, elegancki i gładki. Nic skomplikowanego.

Jeśli chodzi o kolory, jako maturzysta wybieraj ciemniejsze barwy: klasyczną czerń lub ciemny niebieski. Nie zapomnij też o białej koszuli i krawacie (lub muszce)
.

Buty męskie na studniówkę

W przypadku tego elementu wyjaśnijmy sobie kilka rzeczy: buty mają wyglądać elegancko, uzupełniać cały strój, a jednocześnie muszą być bardzo wygodne, ponieważ na balu będziesz przebywać przez kilka godzin.

Zgodnie z tymi kryteriami można zapomnieć o trampkach, butach zapinanych na zamek, butach bez wiązania, mokasynach i tym podobnych.

buty na studniówkę

Zapomnij też o pożyczaniu butów od przyjaciół, rodziny, taty czy brata, bo jeśli nie będą dobrze dopasowane, możesz w nich zwariować przez resztę wieczoru.

Wybieraj buty, które mają skórę patentową – buty patentowe. Buty powinny być (jak poprzednio) w kolorze czarnym. Najlepiej nosić do nich długie czarne skarpety (żadnych kolorowych, krótkich lub w inny sposób prowokujących)
.

Koszula na studniówkę

W przypadku koszuli na studniówkę zasady etykiety są dość jasne: biała z długim rękawem. Nic więcej, nic mniej.

Nie zakładaj kolorowych koszul, nic odważnego, żadnych prowokujących kolorów, żadnych koszul z nadrukami ani nic podobnego. Nie pasują i są trochę nieeleganckie. Zapomnij też o wkładaniu na studniówkę koszuli z krótkim rękawem.

Z koszulą kojarzone są również podkoszulki lub podobna bielizna (dotyczy to obu płci). W żadnym wypadku nie należy nosić niczego takiego, ponieważ może to być widoczne pod koszulą i można wyglądać głupio. To samo dotyczy kobiet – nie należy nosić prześwitującej/niewidocznej bielizny.

Krawat na studniówkę

Krawat powinien być tylko w jednym kolorze i mieć bardzo prosty wzór. Jeśli dopiero zaczynasz nosić krawat i nie masz pojęcia, jak go zawiązać, poproś kogoś z rodziny lub bliską osobę o pomoc.

W przypadku krawatów obowiązuje również zasada, że im węższy garnitur, tym węższy powinien być również krawat. Muszka bardziej pasuje do smokingu niż do klasycznego garnituru studniówkowego.

Garnitur męski na bal maturalny

strój i maturzyściStrój na studniówkę jest prawdopodobnie najcięższym orzechem do zgryzienia dla maturzystów.

Pod żadnym pozorem nie pożyczaj garnituru od starszego brata, wujka, ojca, dziadka, czyli od kogokolwiek. Po pierwsze, na 100% nie będzie na Ciebie pasował tak dobrze, jak powinien, a po drugie, jest to impreza, na której powinieneś mieć już do dyspozycji przynajmniej jeden normalny (a co najważniejsze, własny) garnitur męski.

Jeśli więc jesteś zdecydowany wybrać go sam, powinieneś zwrócić uwagę na: ramiona (powinny być ładnie dopasowane), klatkę piersiową, rękawy – powinny być około 1 cm powyżej rękawa koszuli, spodnie powinny mieć odpowiednią długość (lub nie powinny sięgać ziemi i nie powinny w ogóle spadać).

Jeśli chodzi o kolorystykę, sprawa jest nieco prostsza – czarny lub granatowy (dopuszczalny jest również szary), bez wzorów i nadruków.

Mała rada na koniec: nie wkładaj niczego do kieszeni spodni i nie zapinaj dolnego guzika swojego garnituru.

Kilka rad dla rodziców na studniówkę

Postaraj się, aby kolory poszczególnych części garderoby pasowały do siebie (tzn. nie łącz zbyt wielu kolorów, staraj się zachować prostotę).

Zapomnij też o plecakach, torbach i tym podobnych bzdetach. Pozostaw je w samochodzie, w szafie lub w domu. Jedyną rzeczą, którą zabierzesz ze sobą, będzie płaszcz zimowy.

Strój na studniówkę dla rodziców

Ubrania dla rodziców powinny trzymać się jednej prostej zasady – nie należy przyćmiewać dzieci swoim strojem, ponieważ jest to dla nich (ale oczywiście także dla Ciebie) ważne wydarzenie.

Celem stroju na studniówkę dla rodziców jest sprawienie, abyś wyglądał świetnie, a jednocześnie nie wyróżniał się zbytnio. Dotyczy to zarówno matek dzieci, jak i ojców.

Strój dla matek na studniówkę

studniówkaW przypadku matek ważne jest, aby przed uroczystością studniówkową zdać sobie sprawę z tego, że jest to wydarzenie, które dotyczy przede wszystkim ich dziecka, czy to syna, czy córki.

Oczywiście ważne jest, aby ubrać się odpowiednio i wybrać strój, który nie jest zbyt prosty i zwyczajny, ponieważ chcesz pokazać się jako matka i kobieta, a jednocześnie nie możesz „przyćmić” swojego dziecka.

Mając to na uwadze, możesz przeczytać kilka wskazówek, według których powinieneś się ubrać na uroczystość ukończenia szkoły:

Co jest odpowiednie dla mam na bal z okazji ukończenia szkoły:

 • Ubrania powinny być raczej proste, z subtelną nutą wdzięku i elegancji.
 • W przypadku fryzury wygodnie jest mieć włosy rozpuszczone.
 • Sukienka powinna mieć długość midi
 • Staraj się nie używać zbyt wyróżniających się sukienek (np. błyszczących lub w inny sposób „przyciągających wzrok”)
 • Kontrastujące dodatki (np. torebki i buty w kolorze złotym lub srebrnym) dobrze pasują do ciemnych sukienek
 • Nie zapomnij o odpowiednim i właściwym makijażu i pomalowaniu paznokci.
 • W przypadku sukienek na wąskich ramiączkach, warto założyć szal lub bolerko.

Co jest nieodpowiednie dla mam w noc balu maturalnego:

 • Zdecydowanie nie zakładaj sukienki z dekoltem
 • Nie należy odsłaniać zbyt wielu części ciała (np. dekoltu lub większej części nóg)
 • Nie przesadzaj z biżuterią i złotymi dodatkami
 • Fryzura nie powinna być zbyt skomplikowana
 • Zostaw botki lub inne skórzane obuwie w domu na inną okazję.
 • Nie zabieraj ze sobą zbyt dużej, niepraktycznej torebki
 • Pod żadnym pozorem nie zakładaj czarnych pończoch, nie idziesz na pogrzeb

Suknie, kostiumy i wzory

Ponieważ powinieneś trzymać się zasady, że nie chcesz niepotrzebnie zwracać na siebie uwagi innych osób z klasy maturalnej, powinieneś dążyć do tego, aby Twój strój był czymś pomiędzy odświętnym a prostym.

Oznacza to brak ekstremalnych dekoltów, dużych lub odwrotnie – zbyt krótkich spódnic itp. Sukienka koktajlowa powinna spełniać wszystkie wymagania studniówki, ponieważ można w niej wyglądać świetnie, a jednocześnie zachować poprawność stroju.

Jeśli jesteś fanem kostiumów, z pewnością nie popełnisz gafy, wybierając odpowiedni kostium.

Sukienka czy spodnie

jak się ładnie ubrać, sukienki na studniówkęPrzy wyborze spodni lub sukienki na studniówkę wybór należy praktycznie do Ciebie. To zależy od punktu widzenia.

Z jednej strony poczucie komfortu i praktyczności spodni jest bezcenne, ponieważ ładne spodnie mogą wyglądać bardzo elegancko w odpowiednim zestawieniu z ubraniami, a jednocześnie nie trzeba poświęcać im tyle uwagi i ciągle martwić się o to, jak się wygląda.

Z drugiej strony, sukienki jako takie są symbolem kobiecości i dodadzą Twojej osobowości odpowiedniego wyrazu.

Jak widać, w tym przypadku to od Ciebie zależy, w jakim kierunku pójdzie Twój strój na studniówkę.

Kolory studniówkowe

Wybór odpowiednich kolorów na zakończenie szkoły jest nieco skomplikowany, ponieważ nie ma ustalonej reguły, które kolory należy wybrać, a których należy unikać.

Jeśli nie chcesz niczego zepsuć, wybierz strój w standardowym czarnym kolorze, ponieważ czerń można nosić praktycznie zawsze i wszędzie, a dzięki odpowiedniemu krojowi będziesz w niej wyglądać elegancko.

Jeśli wydaje Ci się, że w czarnym stroju będziesz wyglądać nieco sucho – dodaj tu i ówdzie złoto lub srebro albo połącz je z neutralnymi kolorami, takimi jak szary, jasnoniebieski, bordowy itp.

Jednak oprócz czerni można też wypróbować błękit królewski lub zieleń, które mogą mieć zarówno jasne, jak i ciemne odcienie.

Materiał sukienki na studniówkę

Chociaż materiał nie jest tak ważny (oczywiście nikt nie będzie Cię oceniał za to, czego używasz, o ile będziesz w tym dobrze i stosownie wyglądać), mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które możesz wypróbować.

Brokat jako materiał jest nadal używany w społeczeństwie, ponieważ ma długą historię, w której wielokrotnie udowodnił, że jest niezawodnym materiałem na różne wydarzenia.

Jeśli chcesz wypróbować sukienki brokatowe, wybierz taką, która będzie ładnie podkreślać Twoje kobiece kształty.

Choć może Cię to zaskoczyć, materiał koronkowy nie jest jeszcze zapomnianą historią. Do dziś jest ona praktycznie używana na różnych imprezach, ponieważ wygląda ładnie, prosto, przyzwoicie i dodaje kobiecości. Koronkowy materiał na studniówkę, doskonale pasuje do takich kolorów, jak klasyczna szarość, fiolet lub ciemny burgund.

Ubrania dla ojców na studniówkę

Chociaż nie chcemy zaniedbywać ojców, którzy mają przywilej pójścia na bal swojego dziecka, z praktycznego punktu widzenia nie ma tak wielu ścisłych zasad, których ojcowie musieliby przestrzegać, ani nie ułatwia im to podjęcia decyzji, w co się ubrać na bal.

Podstawowa zasada (nieoczekiwanie) mówi, że powinni oni nosić formalny garnitur. Nie należy zapominać o odpowiednich butach z patentem i formalnej koszuli.

Być może dobrą radą dla ojców jest trzymanie się wzoru, który może mieć ich syn, ponieważ w ten sposób będą do siebie idealnie pasować.

TAROZ.pl

Redakcja TAROZ.pl składa się z zespołu autorów, którzy starają się pisać jak najlepsze artykuły, które mogą pomóc w codziennych czynnościach i problemach. Aktywnie interesujemy się różnymi trendami i stylami w świecie mody, odzieży, środków czystości i indywidualnych marek modowych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button