Jak się ubrać

Jakie ubrania zabrać do Izraela?

Zdecydowałeś się wyjechać na wakacje do Izraela, ale nie masz pojęcia, w co się ubrać? Izrael to niesamowity kraj, który może zaoferować niesamowite doświadczenia kulturowe, religijne i społeczne. Jednak, przed podróżą do Izraela, musisz zdać sobie sprawę z kilku czynników, które naprawdę mają znaczenie, gdy chcesz tam pojechać jako turysta. Należą do nich zwyczaje w Izraelu, etykieta, kultura, tradycje i, co nie mniej ważne, odzież. Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak odpowiednio ubierać się w Izraelu, zarówno pod względem standardów kulturowych i religijnych, jak i bardziej praktycznego spojrzenia na czas i pogodę w Izraelu.

Jakie ubrania zabrać do Izraela

Jakie ubrania zabrać do Izraela?

Podczas wakacji w Izraelu musisz zdać sobie sprawę, że jesteś w kraju, który jest podzielony na kilka grup społecznych, które mogą zostać urażone z powodu różnych stylów ubierania się, ewentualnie przez to, co jest odpowiednie, a co bardzo nieodpowiednie do noszenia.

Ponadto należy wziąć pod uwagę niesamowicie wysokie temperatury, które również różnią się w Izraelu w zależności od obszaru, w którym się znajdujesz. Ogólnie rzecz biorąc, poniższe wskazówki pomogą Ci się zorientować:

Ubrania codzienne

Ogólnie rzecz biorąc, dress code w Izraelu jest uważany za niezwykle wygodny i zwyczajny. Nie oznacza to jednak, że możesz ubierać się jak brudny włóczęga. Chodzi o to, aby spróbować dopasować się do lokalnej społeczności.

ubranie nieformalne w Izraelu

O ile nie jesteś prawnikiem lub sędzią (którym prawdopodobnie nie jesteś jako turysta w Izraelu), możesz zostawić płaszcz i krawat w domu.

W Izraelu zwykle można zobaczyć ludzi w dżinsach i T-shirtach lub w koszuli zapinanej na guziki.

Kobiety również powinny nosić w Izraelu coś luźnego na co dzień, może to być np. ładna sukienka lub bluzka (ale zdecydowanie można założyć jeansy i T-shirt).

Przygotuj się na gorące lato

Jeśli planujesz wyjazd do Izraela między kwietniem a październikiem, przygotuj się na wysokie temperatury, co oznacza, że ​​powinieneś założyć coś lekkiego, miękkiego, krótkiego i wygodnego.

Jak się ubrać w Izraelu

Możesz wziąć ze sobą cienką kurtkę lub T-shirt z długimi rękawami. Jeśli wybierasz się gdzieś na pustynię, do Jerozolimy lub na piesze wędrówki, możesz tego potrzebować.

Ponadto jest wiele miejsc, jak na przykład budynki w Izraelu wyposażone w klimatyzację, przez co wielu ludziom może być dość zimno.

Zdecydowanie nie musisz zabierać ze sobą parasola, ponieważ deszcz w Izraelu jest niezwykle rzadki w miesiącach od maja do września.

Ubierz się odpowiednio na wędrówkę

Turystyka, ew. piesze wędrówki po Izraelu są zalecane w chłodniejszych miesiącach, ale jeśli planujesz wybrać się tam latem, weź ze sobą ubrania z długimi rękawami, aby jak najlepiej zakryć ciało i nie zapomnij o szortach, czapce i okularach przeciwsłonecznych.

Spróbuj wyruszyć wcześnie rano lub późnym popołudniem, w przeciwnym razie możesz się mocno spalić (nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym). Większość mieszkańców Izraela lubi wędrować w sandałach lub trampkach.

Zimą w Izraelu przygotuj się na każdą pogodę

W co się ubrać do Izraela zimą to prawdziwy dylemat nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców. Czasem może być całkiem wygodnie, gdy wystarczy koszulka z krótkim rękawem, innym razem naprawdę przyda się nieprzemakalna kurtka i cieplejsze ubrania, gdy nadejdzie zimny front.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że jeśli planujesz wybrać miejsca takie jak Jerozolima, Wzgórza Golan czy rejon Górnej Galilei, będziesz potrzebować cieplejszych ubrań.

Poza tymi wyjątkami możesz sobie wyobrażać Izrael jako gorące i suche miejsce, ale na pustyni naprawdę można zobaczyć opady śniegu!

Nie daj się zwieść słońcu na pustyni w Izraelu w ciągu dnia, noce potrafią być naprawdę zimne. Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o odzież podczas wycieczki do Izraela w okresie zimowym, jest myślenie o tym, jak wszędzie indziej na świecie – ubierać się warstwami.

Nie zapomnij o kostiumie kąpielowym

W Izraelu będziesz mieć niesamowitą liczbę możliwości by popływać, więc wystarczy zabrać z sobą strój kąpielowy. Morze Śródziemne warto wypróbować od czerwca do końca października.

strój kąpielowy do Izraela

Ponadto możesz spróbować kąpieli w Jeziorze Tyberiadzkim lub rzece Jordan.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o Morzu Martwym, które powinno być punktem, który trzeba odwiedzić za wszelką cenę. Więc zdecydowanie weź ze sobą strój kąpielowy.

Zakryj się podczas odwiedzania miejsc religijnych

Jeśli chcesz zobaczyć meczety, synagogi, kościoły, a nawet Ścianę Płaczu, będziesz musiał ubrać się od stóp do głów.

W niektórych miejscach dopuszcza się niepełne ubrania, ale zazwyczaj zasadą przyzwoitości jest ubieranie się w takie miejsca w długie ubrania, czyli spodnie, koszulki z długim rękawem itp.

Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W niektórych przypadkach, takich jak ceremonie, możesz zostać poproszony o przyniesienie czapki, kapelusza lub nakrycia całej głowy.

Ubierz się odpowiednio, gdy odwiedzasz ortodoksyjnych Żydów

Odwiedzając miejsca takie jak Me’ah She’arim w Jerozolimie czy Bnei Brak, bardzo ważne jest, aby ubierać się przyzwoicie, a nie prowokacyjnie. Upewnij się, że masz ubrania z długimi rękawami, spodnie lub długą spódnicę.

Nie ubieraj arafatki w dzielnicach żydowskich

W żadnym wypadku nie należy w Izraelu nosić arafatki w miejscach, w których znajduje się ludność żydowska, ponieważ może to stanowić zagrożenie w ich oczach (historia polityczna i kulturowa).

Ponadto możesz spowodować problemy, ponieważ mogą zadzwonić na izraelską policję, aby cię sprawdzić. To jak zakładanie jarmułki na głowę podczas wizyty w arabskich osadach – krótko mówiąc, nigdy nie rób tak głupich rzeczy.

Nie powinieneś nosić prowokacyjnych ubrań w Izraelu

Chociaż Izrael jest bardzo bezpiecznym miejscem do podróżowania, zawsze lepiej unikać prowokacyjnych sloganów, obrazków itp. To zarówno przyzwoitość, jak i niekonfliktowość.

Podobnie jak wspomniane powyżej jarmułka i arafatka, należy unikać T-shirtów z tekstami, obrazkami i symbolami w języku hebrajskim, arabskim lub zwykłym angielskim.

Miejscowi mogą nie być w stanie go przeczytać, ale możesz działać jako prowokator. Krótko mówiąc, nie promuj niczego swoimi ubraniami w Izraelu.

Jak kobiety powinny się ubierać w Izraelu

 • strój w Izraelu - kobietyZdecydowanie ubieraj się konserwatywnie w miejscach takich jak Jerozolima czy Morze Martwe, ale w większych miastach jak Tel Awiw czy Hajfa nie jest to aż tak wymagane i spokojnie można założyć coś luźniejszego.
 • Chociaż lata w Izraelu bywają wyjątkowo gorące, bardzo niewiele izraelskich kobiet nosi szorty
 • Spódnice lub luźniejsze spodnie świetnie sprawdzą się podczas upałów, a także ochronią przed słońcem
 • Odwiedzając miejsca religijne, ubieraj się bardzo, bardzo poprawnie: musisz zakrywać ramiona, a czasem chodzić boso. Unikaj więc krótkich spódniczek, szortów i noś pashminę lub sarong.
 • Przyzwoitej i konserwatywnej odzieży oczekuje się również od kobiet w miejscach żydowskich, gdzie kobiety powinny nosić długie ubrania i spódnice poniżej kolan.
 • Pashmina to bardzo uniwersalny element garderoby, który przyzwoicie okryje i ochroni przed słońcem
 • Luźna bawełniana koszulka jest bardzo odpowiednia do ubierania się w Izraelu, ponieważ jest wygodna, lekka, miękka i odpowiednia do dżinsów.

Jak się ubierać w Izraelu przez cały rok?

Styczeń – luty

Temperatury w Jerozolimie i Galilei są naprawdę niskie, więc załóż ciepłą kurtkę lub płaszcz. Możesz potrzebować też szala, szczególnie w nocy i wietrzne dni.

W niektóre dni mogą wystąpić opady śniegu. W Tel Awiwie nie trzeba ubierać się tak ciepło, wystarczy lżejsze ubranie, czyli spodenki, sandały itp.

W tym okresie w Izraelu czasami pada deszcz, więc może powinieneś zabrać ze sobą parasol.

Marzec

Temperatury w Jerozolimie i Galilei prawdopodobnie pozostaną niskie, ale przez większość dni możesz również nosić krótszą koszulkę pod kurtkę. Kilka minut spaceru na zewnątrz rozgrzeje twoje ciało.

Kwiecień

W tym miesiącu do Izraela zbliża się wiosna, a wraz z nią wyższe temperatury. W rezultacie dni w Jerozolimie mogą być przyjemniejsze, a na wybrzeżu prawdopodobnie będzie o kilka stopni cieplej.

Dlatego zabierz ze sobą lekkie ubrania.

Maj – czerwiec

W tych miesiącach w Izraelu jest praktycznie lato, a temperatury są naprawdę wysokie, więc upewnij się, że masz ze sobą letnie ubrania. Jednak poranki i wieczory są nadal dość zimne, więc nie zapomnij zabrać lekkiej letniej kurtki, aby wieczorne temperatury Cię nie zaskoczyły.

Lipiec – sierpień – wrzesień

Lato. Zdecydowanie upalne lato. W tych miesiącach spodziewaj się uderzeń gorąca w Izraelu przez cały dzień, a nawet wysokiej wilgotności, jeśli jesteś gdzieś poza wybrzeżem. W tym przypadku ubierz się bardzo letnio i lekko – szorty, spodenki, sandały, koszulki, czy to w ciągu dnia, czy na noc.

Nie zapomnij też zabrać ze sobą przyzwoitych, lekkich i letnich ubrań, jeśli zdecydujesz się wybrać do bardziej konserwatywnych obszarów Izraela, takich jak Jerozolima lub arabskie miasta i osiedla.

Może dobrze by było, gdybyś zabrał ze sobą bardzo lekką letnią kurtkę, aby na pewno „ostygnąć” w nocy.

Październik

W tym miesiącu temperatura stopniowo spada, ale nie wystarczająco szybko. Październik to świetny czas na kąpiel w Morzu Śródziemnym, więc nie zapomnij o kostiumie kąpielowym.

Czasami może padać, ale nie będzie to więcej niż tylko prysznic.

Ale zdecydowanie powinieneś zabrać ze sobą ubrania na wieczór, kiedy temperatura jest już wyczuwalnie niska.

Listopad

W listopadzie zależy to dokładnie od tego, gdzie chcesz spędzić wakacje w Izraelu. W Tel Awiwie temperatury wciąż są bardzo wysokie, więc będziesz potrzebować lekkiej odzieży i jednocześnie przeciwdeszczowej, ponieważ opady w okolicy są nieco częstsze.

W rejonie Jerozolimy i Galilei potrzebne będą cieplejsze ubrania, temperatury w tych miejscach są znacznie niższe. Jednak ogólna temperatura jest nadal dość wysoka.

strój na zimę w Izraelu

Grudzień

Oficjalny sezon zimowy w Izraelu zaczyna się właśnie w tym okresie, ale w praktyce wygląda to tak (jeśli nie jesteś bardzo wrażliwy na temperatury), że nadal możesz chodzić po Izraelu w letnich ubraniach.

Pamiętaj jednak, że w grudniu mogą rozpocząć się burze, więc na pewno będziesz potrzebować ubrań przeciwdeszczowych.

W grudniu warto mieć oko na pogodę, ponieważ w niektóre dni może być dość ciepło i wystarczy ubrać się trochę cieplej, a innym razem będziesz potrzebować grubszych ubrań z powodu silnego wiatru, niskich temperatur i deszczu.

Jak się ubrać w Izraelu według lokalizacji?

strój do JerozolimyTel Awiw

Chociaż Tel Awiw jest tylko godzinę jazdy od Jerozolimy, jest o kilka stopni cieplej. W marcu panują tam wysokie temperatury. W takim przypadku wystarczy założyć koszulkę z krótkim rękawem i jakąś bluzę.

Nie zapomnij też o sandałach lub innym obuwiu, aby wygodnie spacerować. Weź ze sobą obuwie do chodzenia po piasku, bo na pewno dużo czasu spędzisz na plaży lub w basenie przy hotelu.

Jeśli planujesz cieszyć się życiem nocnym w Tel Awiwie, nie zapomnij o butach do tańca i ładnej czarnej sukience.

Jerozolima

Odwiedzając Jerozolimę w marcu, weź ze sobą kilka warstw odzieży, ponieważ w okolicy zwykle występują zimne deszcze, które z kolei przeplatają się ze słonecznymi dniami.

Potrzebne będą więc ubrania do Izraela takie jak: sandały, jeansy, długa koszula, kurtka przeciwdeszczowa, trampki, wygodne buty, sweter lub bluza.

Nie zapomnij również (jeśli jesteś kobietą) założyć do Jerozolimy długiej spódnicy, szala lub szalika, aby zakryć ramiona i głowę.

Pełne buty są obowiązkowym elementem spacerów po Jerozolimie, na Starym Mieście i do muzeum.

Kilka wskazówek na wyjazd do Izraela

 • Upewnij się, że masz przy sobie wystarczającą ilość kremu przeciwsłonecznego, ponieważ nie jest łatwo go kupić w Izraelu.
 • Nie zapomnij o środkach odstraszających owady i komary — w Izraelu występuje ponad 30 różnych gatunków komarów.
 • Woda z kranu w Izraelu powinna być w porządku do picia, ale jeśli planujesz kupić wodę, powinieneś zabrać ze sobą przenośną butelkę z wodą, do której zawsze dolejesz wodę, dzięki czemu nie musisz cały czas wyrzucać plastikowych butelek.
 • W ciągu dnia na wycieczce do Izraela na pewno można skorzystać z plecaka lub torby na ramię, w której wszystkie dokumenty i niezbędne rzeczy będziesz mieć na wyciągnięcie ręki.
 • Trzymaj telefon komórkowy wiszący na sprzączce/zamku, aby chronić go przed kradzieżą.
 • Będziesz potrzebować adaptera-wtyczki, aby korzystać ze sprzętu elektrycznego, który zabierasz ze sobą.
 • Uniknij pobierania opłat za zbyt duży bagaż lub za nadwagę, lepiej zabierz ze sobą tylko najpotrzebniejsze ubrania, ponieważ będziesz potrzebować również miejsca na pamiątki z Izraela.

Zawsze miej przy sobie wszystkie dokumenty, paszport, dowód osobisty za wszelką cenę, zgodnie z wymogami prawa w Izraelu. Zawsze musisz być w stanie udowodnić, kim jesteś.

TAROZ.pl

Redakcja TAROZ.pl składa się z zespołu autorów, którzy starają się pisać jak najlepsze artykuły, które mogą pomóc w codziennych czynnościach i problemach. Aktywnie interesujemy się różnymi trendami i stylami w świecie mody, odzieży, środków czystości i indywidualnych marek modowych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button