Jak się ubrać

Jak się ubrać na pogrzeb?

Wydarzenia związane z pogrzebem nie należą do często poruszanych tematów. W sumie nie ma w tym nic pozytywnego – odeszła osoba, którą się znało, a teraz trzeba się z nią pożegnać. Problem może się jednak pojawić, gdy trzeba wybrać ubranie, które założysz na pogrzeb. Często zdarza się, że ludzie nie mają pojęcia, w co się ubrać na pogrzeb. Czasami może to być naprawdę żenujące lub uwłaczające dla rodziny, która musi być świadkiem braku szacunku ze strony osoby, która pojawiła się na pogrzebie naprawdę nieodpowiednio ubrana. Dlatego też w dalszej części artykułu dowiemy się, co należy, a czego nie należy zakładać na pogrzeb, aby nie było problemów.

Jak się ubrać na pogrzeb

W co się ubrać i jak się ubrać na pogrzeb

Pierwszym warunkiem każdego pogrzebu jest po prostu czerń. Zawsze należy wybierać kolor czarny, ponieważ jest on nie tylko wymagany przez rodzinę zmarłego, ale także wyraża żal po stracie osoby.

Tradycyjnie oczekuje się, że na pogrzeb przyjdzie się w stylu konserwatywnym, bez nowoczesnych i niekonwencjonalnych strojów. Ideą pogrzebu jest pożegnanie osoby, którą się znało, a nie błyszczenie wśród ludzi czy przyciąganie niepożądanej uwagi.

ubiór na pogrzebTradycyjny strój pogrzebowy, tj. żakiet, sukienka, spódnica w czarnych kolorach, jest ideą kultury zachodniej. Jednak nie musi to obowiązywać wszędzie i niekoniecznie dla wszystkich religii.

W tym artykule skupimy się na tradycyjnych pogrzebach zachodnich, jednak w przypadku uczestnictwa w pogrzebie związanym z kulturą lub religią wschodnią należy najpierw skonsultować się z kimś, kto posiada odpowiednią wiedzę na temat tego, w co należy się ubrać, jak będzie przebiegał pogrzeb i czego się od nas wymaga, ponieważ mogą to być zupełnie inne rodzaje pogrzebów.

Decydując się pójść na pogrzeb osoby, który będzie utrzymany w tradycyjnym chrześcijańskim duchu kultury zachodniej, należy pamiętać o kilku sprawach:

  • Przede wszystkim idzie się tam, aby pożegnać zmarłą osobę (niezależnie od tego, czy się ją dobrze znało, czy nie).
  • Podczas pogrzebu należy okazać szacunek i poważanie osobie zmarłej oraz pogrążonej w żałobie rodzinie.
  • Z pewnością nie należy tam iść z myślą, że głównym celem jest dobra zabawa, popisywanie się czy poznawanie ludzi.
  • Godność jest bardzo ważna na pogrzebie, więc postaraj się jej nie zepsuć, ubierając się nieodpowiednio do uroczystości.

W co kobiety powinny ubrać się na pogrzeb?

ubrania pogrzebowe kobietaStrój kobiety powinien być bardziej konserwatywny i nie rzucający się w oczy. Najbardziej typowym strojem, który można założyć na pogrzeb i niczego nie zepsuć, jest czarna sukienka i proste buty. Można również spróbować założyć spódnicę zamiast sukienki, ale nie może ona sięgać powyżej kolana.

Ponadto dozwolone jest noszenie spódnicy z bluzką lub swetrem albo czarnych spodni z koszulą z długim rękawem.

Głównym założeniem stroju kobiety na pogrzeb powinna być skromność i nierzucanie się w oczy. Absolutnie Twój strój nie może odsłaniać więcej ciała, niż pozwala na to przyzwoitość i etykieta! Celem stroju nie jest zbytnie popisywanie się, lecz wyrażenie żałoby i szacunku wobec zmarłego.

Na większości pogrzebów obowiązuje tradycyjny, konserwatywny styl ubierania się, jednak z biegiem czasu powoli przyjmuje się bardziej nowoczesny styl ubierania się, z nieco jaśniejszymi kolorami.

Jeśli nie jesteś pewna, jaki to będzie pogrzeb, lub nie znasz dobrze rodziny zmarłego, lepiej zdecydować się na bardziej tradycyjny, konserwatywny styl ubioru – nie można się z tym wygłupić. 

W co mężczyźni powinni ubrać się na pogrzeb?

odzież na uroczystość pogrzebową

Tradycyjnie od mężczyzn wymaga się pewnego standardu ubioru na pogrzeb. Zwykle zaleca się, aby na pogrzeb założyć czarny garnitur i koszulę zapinaną na guziki, którą należy zawiązać w pasie.

Dżinsy są absolutnie niedopuszczalne na pogrzebie (chociaż można zrobić wyjątek dla czarnych dżinsów, jeśli pogrzeb nie jest bardzo, bardzo surowy lub jeśli rodzina zmarłego nie jest bardzo tradycyjna).

Zdecydowanie unikaj trampek, sandałów i podobnego bezsensownego obuwia, które po prostu nie powinno być zakładane na pogrzeb. Należy nosić klasyczne czarne lub ciemnobrązowe skórzane buty. Jeśli chodzi o nakrycia głowy, należy unikać meloników i czapek sportowych.

Wygląd powinien zasadniczo odpowiadać współczesnemu strojowi biznesowemu. Jeśli chcesz nosić coś innego niż czerń, możesz wypróbować ciemnoszarą marynarkę lub coś w ciemniejszych odcieniach, ale nie przesadzaj z tym za bardzo.

Czego nie zakładać na pogrzeb?

Ponieważ standardem na pogrzebach jest czerń, logicznie rzecz biorąc, należy unikać jaskrawych i wesołych kolorów. Chociaż akceptowane są kolory inne niż czarny, nie mogą być one zbyt odważne ani zbyt jaskrawe.

W przypadku obu płci nie należy odsłaniać zbyt wiele ciała, tzn. nie należy nosić niskich dekoltów (najlepiej żadnych), szortów, krótkich rękawów (chyba że wymaga tego pogoda), ani sandałów, trampek, butów sportowych itp.

Należy również unikać odzieży z nadrukami i logo. Celem stroju jest wyrażenie żalu z powodu straty osoby, a nie pobicie wszystkich swoim ubiorem.

Pomyśl o tym, że ubierasz się tak, jakbyś szedł na mszę do kościoła lub na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy.

W co się ubrać na pogrzeb zimą?

Zimowe pogrzeby mogą być nieco trudniejsze, choć obowiązują standardowe zasady ubierania się na pogrzeb. Oprócz wyżej wymienionych strojów, w trosce o swoje zdrowie, nie należy zapominać o ciemniejszym szaliku, rękawiczkach, a nawet czapce. W przypadku złych warunków na zewnątrz należy też zabrać czarny (i tylko czarny) parasol.

odzież zimowa na pogrzebZimowy strój kobiecy na pogrzeb powinien koniecznie zawierać klasyczny czarny płaszcz zimowy, który zapewni ciepło zarówno podczas nabożeństwa w kościele, jak i na zewnątrz podczas pochówku zmarłego.

Oczywiście nie powinno zabraknąć rękawiczek, szalika i czapki w ciemnych kolorach. W przypadku butów można użyć solidnych, wysokich butów przeciwdeszczowych.

W przypadku mężczyzn etykieta dotycząca ubioru na pogrzeb jest mniej więcej taka sama. Na pewno należy zabrać ze sobą dobrej jakości czarny płaszcz zimowy, szalik w ciemnym kolorze i skórzane rękawiczki w ciemnym kolorze.

Nie zapomnij też o grubych, czarnych, bawełnianych skarpetach. W deszczową pogodę należy wybierać wytrzymałe buty, które można zamienić na bardziej stylowe obuwie podczas marszu.

Dzieci powinny brać przykład z rodziców. Dlatego należy je ubrać w ciemniejszą kurtkę, solidne buty przeciwdeszczowe i czarne spodnie. Staraj się unikać jaskrawych kolorów, ponieważ mogą one nie robić dobrego wrażenia podczas pogrzebu, nawet w przypadku dzieci.

W co się ubrać na pogrzeb latem?

Jeśli musisz ubrać się na pogrzeb, który odbywa się latem, możesz założyć nieco cieńsze ubrania. Staraj się wybierać ubrania, które nie są wykonane z tkanin syntetycznych i mogą oddychać, bo nie będziesz się w nich tak bardzo pocić. Można też zabrać czarne okulary przeciwsłoneczne.

ubieranie się na pogrzeb

Aby stworzyć kobiecy strój na lato, można wypróbować czarną spódnicę do kolan i lekką bluzkę (która w żadnym wypadku nie może być przezroczysta).

Oczywiście można stosować również inne okrycia wierzchnie, ale nie mogą one odsłaniać zbyt wiele ciała (ramion i klatki piersiowej).

Zdecydowanie nie należy zakładać spódniczek mini, legginsów ani innych obcisłych rzeczy na pogrzeb latem. Można nosić czarne, szare lub granatowe ubrania.

Mężczyźni w żadnym wypadku nie mogą nosić krótkich spodni, szortów ani niczego, co odsłania nogi. Powinni mieć na sobie długie czarne spodnie, buty i koszulę (może być z krótkim rękawem). Nie należy również zapominać o czarnych skarpetkach.

W przypadku dzieci możliwe są pewne wyjątki, ale powinny one przestrzegać zasad ubioru ustalonych przez rodziców. Jeśli jest zbyt gorąco, uczniowie mogą nosić krótkie spodnie i ciemną koszulę z krótkim rękawem, ale pamiętaj, by nie dawać im jako obuwia sandałów. Należy je raczej ubierać w ładne buty.

Kilka ostatnich wskazówek, jak ubrać się odpowiednio na pogrzeb

Choć sposób ubierania się na pogrzeb może wydawać się nieco skomplikowany, nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy pomyśleć o takim wydarzeniu w sposób konserwatywny i tradycyjny, a następnie zadać sobie pytanie dotyczące stroju:

Czy nie obrażę swoim strojem rodziny pogrążonej w żałobie lub osób obecnych na pogrzebie?

Czy swoim strojem wyrażam szacunek i poważanie dla zmarłego i jego rodziny?

Czy nie zachowam się prowokacyjnie w oczach ludzi na pogrzebie?

Jeśli odpowiedziałeś na te pytania poprawnie, nie masz się czym martwić. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zapoznać się z kwestią ubioru na pogrzeb.

TAROZ.pl

Redakcja TAROZ.pl składa się z zespołu autorów, którzy starają się pisać jak najlepsze artykuły, które mogą pomóc w codziennych czynnościach i problemach. Aktywnie interesujemy się różnymi trendami i stylami w świecie mody, odzieży, środków czystości i indywidualnych marek modowych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button