Jak się ubrać do teatru?
Przedstawienia teatralne to jedno z wydarzeń, przy którym można wzbogacić kulturalnie swoje wnętrze i cieszyć się ciekawą sztuką. Istnieje jednak kilka zasad związanych z teatrem, których należy przestrzegać, aby nie przynieść sobie wstydu. Dlatego w tym artykule omówimy kilka podstawowych wskazówek i zasad dotyczących tego, jak należy się przyzwoicie i odpowiednio ubrać do teatru.
Spis treści:
W co się ubrać do teatru?
Chociaż w teatrze można spotkać różne dziwne osoby w dresach, podartych dżinsach, a nawet w piżamach (serio), należy przynajmniej spróbować zachować godność i ubrać się odpowiednio do sytuacji. Problem pojawia się jednak, gdy podzielimy „chodzenie do teatru” na kilka kategorii.
Chcesz pójść do opery, na przedstawienie teatralne czy nawet musical? Nawet jeśli w kwestii ubioru różnice są niewielkie, to jednak istnieją.
Pod żadnym pozorem nie można wyglądać niechlujnie, bo narazimy na wstyd nie tylko siebie, ale i samą imprezę.
W dalszej części artykułu omówimy kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci poruszać się w temacie ubioru do teatru.
W co się ubrać do teatru
- Mężczyźni muszą z zasady nosić czarne buty i tylko czarne skarpety
- Oprócz wypolerowanych butów patentowych lub klasycznych, należy założyć ciemniejszy garnitur lub czarny smoking oraz koszulę
- Do teatru często zakłada się czarny krawat
- Kobiety powinny założyć do teatru klasyczną suknię wieczorową, a do niej buty na obcasie
- Można również nosić krótką spódnicę do kolan lub do kostek
- Odpowiednią alternatywą jest również kombinezon typu pantsuit (spodnium)
- W przypadku torebki zalecana jest klasyczna listonoszka
- Jeśli chcesz nosić czółenka, powinny one mieć zamknięte palce i być uzupełnione pończochami.
Czego nie należy zakładać do teatru
- W żadnym wypadku nie należy nosić dżinsów ani trampek
- Krótkie sukienki i spódniczki mini są uważane za niestosowne
- O ile nie jest to lato, kobiety nie powinny nosić gołych nóg (bez rajstop)
- Oczywiście wewnątrz budynku nie należy nosić kapeluszy ani czapek (dla pań przewidziano jednak wyjątek)
- Spodnie dresowe lub bluzy nie mogą być wnoszone do teatru
- Jeśli to możliwe, nie należy nosić zbyt jaskrawych i ciepłych kolorów
Jakie ubrania wybrać do teatru
Przede wszystkim należy wiedzieć, w jakiej porze roku wybieramy się do teatru i odpowiednio się do tego przygotować.
Wybierając się do teatru zimą, z pewnością nie chcesz ubrać się lekko i swobodnie, dlatego panie mogą swobodnie założyć kozaki lub wyższe buty.
Weź pod uwagę, że to, w czym przyjdziesz do teatru, będzie Ci towarzyszyło przez praktycznie cały wieczór, dlatego warto, abyś czuł się w tym stroju jak najwygodniej.
W tym względzie mężczyźni mają nieco trudniej, ponieważ nawet zimą powinni przychodzić w pełnych butach, więc pamiętaj, aby nie pożyczać cudzych butów, bo po kilku godzinach spędzonych w teatrze może to być dla Ciebie męczarnia. Teraz przyjrzymy się formalnym, nieformalnym i specyficznym stylom ubrań, które można założyć do teatru.
Formalny strój do teatru
Ogólnie rzecz biorąc, należy wybrać najlepszy strój formalny. W niektórych przypadkach impreza może być prowadzona w stylu, w którym wymagany jest „czarny krawat” lub „biały krawat”.
Zazwyczaj jednak oczekuje się ciemnych, czarnych ubrań i należy się tego trzymać niezależnie od tego, czy jest to przedstawienie teatralne, opera czy nawet musical.
Dobrą wskazówką dotyczącą ubioru do teatru jest ubieranie się tak, jak na rozmowę kwalifikacyjną, na pogrzeb czy do eleganckiej restauracji. Kobiety mogą założyć do teatru średnią spódnicę lub nawet spodnium, jeśli jest eleganckie. Z kolei mężczyźni powinni wybierać ciemne odcienie garnituru.
Jeśli chodzi o akcesoria, jako kobieta możesz wybierać naszyjniki, bransoletki, zegarki i inne dodatki. W tym przypadku jednak staraj się, aby Twoja biżuteria nie przyciągała niepotrzebnie zbyt dużej uwagi. Zadaniem biżuterii jest uzupełnienie całości stroju do teatru, a nie odwracanie uwagi widzów.
Na koniec – fryzura i kilka dodatków do niej. Oczywiście pominiemy higienę, która powinna być oczywistością. Do teatru często zaleca się wykonanie dość prostej fryzury, nic skomplikowanego, czyli dla kobiet kucyk, kok itp.
Mężczyźni powinni wybierać bardziej gładkie fryzury. Choć może się to wydawać niedorzeczne, mając świetną fryzurę, możesz zasłaniać widok publiczności znajdującej się za Tobą. Zwróćcie więc na to uwagę.
Nieformalne ubranie do teatru
Słowo „nieformalny” w tym przypadku oznacza coś zupełnie innego. Niektóre organizacje i wydarzenia teatralne dopuszczają bardziej swobodny strój, ale nie oznacza to, że można przyjść do teatru w szortach i letnim t-shircie. Nadal oczekuje się od ciebie pewnej dozy przyzwoitości, czystości i godności.
Tak jak w dzieciństwie mama ubierała cię do kościoła w niedzielę, tak i ty powinieneś starać się ubierać do teatru. W przypadku mężczyzn może to oznaczać koszulę, eleganckie spodnie i buty. Kobiety mogą wybrać bluzkę, prostą spódnicę i czółenka.
Ważne jest, aby wiedzieć, jaka będzie pogoda i o jakiej porze roku wybierasz się do teatru. Należy również czuć się komfortowo w swoich ubraniach.
To, że będzie to zwykły występ, nie oznacza, że nie trzeba o siebie dbać. Dbaj o higienę włosów i całego ciała, nie zapomnij o antyperspirancie i maskowaniu innych nieprzyjemnych zapachów.
W razie potrzeby można stosować dezodorant lub perfumy (ale należy zachować ostrożność, nie przesadzać z ich ilością). O paznokciach, czystych skarpetkach, świeżej twarzy i czystych rękach nie trzeba chyba nikomu wspominać.
Specjalne ubranie do teatru
W przypadku konkretnych wydarzeń teatralnych kwestia ubioru jest dość dyskusyjna, ponieważ zależy od tego, jakie dokładnie i jakiego rodzaju przedstawienie teatralne będzie miało miejsce, dla kogo jest przeznaczone i jakie są wymagania organizatorów.
Na przykład: jeśli spektakl jest przeznaczony dla dzieci, nie będzie się od nich wymagać absolutnie oficjalnego stroju.
Dlatego też zależy to w dużej mierze od rodzaju imprezy. Jeśli nie możesz się zdecydować, jak się ubrać do teatru, w którym odbywa się konkretne wydarzenie, wybierz styl mniej formalny, jak wspomnieliśmy powyżej, ponieważ jest bardzo bezpieczną opcją.
Dobrą zasadą jest wcześniejsze sprawdzenie na stronie internetowej lub bezpośrednio u organizatorów, czego dotyczy przedstawienie i jaki styl ubioru jest wymagany.
W bardzo ograniczonych okolicznościach można nosić zwykłe, codzienne ubrania. Mniejsze produkcje w ogóle nie nalegają na styl ubierania się do teatru, nigdzie go nie określają ani nie oczekują. Nie oznacza to jednak, że nie należy starać się przyjść na spotkanie odpowiednio zadbanym. Zasada higieny i schludności obowiązuje niezależnie od rodzaju przedstawienia teatralnego.
Niezależnie od tego, czy planuje się pójść na swój pierwszy spektakl do małego lokalnego teatru, czy do wielkiego teatru narodowego, gdzie będzie wiele interesujących osób, ważne jest to, że chce się tam pójść dla samego przeżycia i dlatego, że chce się dobrze bawić i coś wynieść z przedstawienia.
Dlatego patrz na teatr jak na miejsce, w którym chcesz dobrze wyglądać, czuć się komfortowo, a jednocześnie okazać szacunek organizatorom i wykonawcom. Takiej zasady warto przecież przestrzegać w zasadzie wszędzie.